Evonik – Prvý výrobný závod na svete na výrobu Rhamnolipidov


Evonik Fermas s.r.o. je stopercentná dcérska spoločnosť nemeckého koncernu Evonik, so sídlom v Slovenskej Ľupči. Fermas je Scale up and launch platformou pre koncern Evonik, to znamená, že vyvíja produkty v laboratóriu až po ich zavedenie do výroby. Výrobou Rhamnolipidov a Sophorolipidov sa radí medzi prvých svetových výrobcov bio-detergentov, čím pomáha presadiť ekologický trend pri používaní čistiacich a kozmetickým produktov.

Dňa 29. júna 2022 bol v Slovenskej Ľupči postavený základný kameň najväčšieho priemyselného zariadenia na výrobu biosurfaktantov na svete.

Evonik sa vďaka tejto investícii stane priekopníkom v dodávke vysoko kvalitných a k životnému prostrediu šetrných biosurfaktantov v objemoch, ktoré uspokoja potreby jedného z najväčších hráčov na trhu v oblasti čistenia a osobnej hygieny, spoločnosti Unilever.

Povrchovo aktívne látky (surfaktanty) sú základnými zložkami čistiacich prostriedkov a produktov osobnej starostlivosti. Mnohé z nich sa v súčasnosti vyrábajú z fosílnych surovín, nie sú plne odbúrateľné a predstavujú riziko pre vodné ekosystémy. Ramnolipidy majú 100 % biologický pôvod a sú na 100 % odbúrateľné. Ramnolipidy sa udržateľne vyrábajú fermentačným procesom s použitím kukuričného cukru ako hlavnej suroviny. Toto využitie biogénneho uhlíka si nevyžaduje žiadne petrochemické suroviny ani tropické oleje. Ich výnimočné penotvorné vlastnosti ich predurčujú na použitie v čistiacich prostriedkoch pre domácnosť a v produktoch osobnej starostlivosti ako sú šampóny a micelárne vody.

„Sme presvedčení, že neexistuje zdravý business bez zdravej planéty.“